Jak zacząć sprzedaż na Pigu?

Pigu umożliwia dywersyfikację sprzedaży na czterech rynkach: litewskim, łotewskim, estońskim oraz od niedawna także na fińskim. Sprzedaż na tej platformie marketplace to okazja do rozszerzenia swojej działalności e-commerce, a poniżej znajdziecie szczegółowy przewodnik, jak to zrobić.
I. Rejestracja na stronie Pigu

Pierwszym krokiem jest wejście na stronę Pigu.lt i przewinięcie na sam dół, aby znaleźć zakładkę “Handluj za pośrednictwem Pigu”. Kliknięcie nią przeniesie Cię na stronę, na której możesz zarejestrować się na konsultację. Po rejestracji Pigu skontaktuje się z Tobą, aby przeprowadzić rozmowę, podczas której omówione zostaną szczegóły współpracy i podpiszesz umowę.

II. Wsparcie opiekuna konta

Po podpisaniu umowy otrzymasz wsparcie w postaci opiekuna konta. Jest to osoba, która pomoże Ci wdrożyć swoje produkty do oferty sprzedażowej na Pigu. Dzięki temu proces dodawania produktów będzie łatwiejszy i bardziej efektywny.

III. Aktywacja konta i dodanie produktów

Po aktywacji konta możesz zacząć dodawać produkty do swojej oferty. Istnieje kilka sposobów na to:

 • Dodanie nowego produktu: W panelu Pigu znajdziesz zakładkę “New Product”, gdzie możesz dodać tytuł, opis, parametry, czas wysyłki, stan oraz cenę produktu.
 • Import produktów: Możesz również dodać produkty za pomocą arkusza importu. Wymagane będzie podanie kategorii produktu, tytułu, opisu, EAN oraz wymiarów.
 • Import stock and price: Jeśli produkty mają już przypisane kody EAN na Pigu, możesz dodać tylko SKU, stan, cenę i czas wysyłki.

Eksport z Baselinkera lub IdoSell: Możliwość dodania produktów poprzez plik XML, jednak pamiętaj o specyficznych wymaganiach dotyczących tytułów i opisów na Pigu.

IV. Koszty i prowizje

Pigu wprowadziło kilka kosztów, które musisz wziąć pod uwagę:

 • Abonament: Wynosi 59 euro miesięcznie, jednak przez pierwsze sześć miesięcy nie musisz go płacić, co daje Ci czas na wdrożenie i rozpoczęcie sprzedaży.
 • Prowizje od sprzedaży: Zależne od kategorii produktów i wynoszą od 4 do 15%. Pigu nie podaje dokładnej prowizji w umowie, dowiesz się o niej po sprzedaży produktu.
 • VAT OSS: Umożliwia sprzedaż na terenie Unii Europejskiej bez problemów, jednak musisz się nim zainteresować przed przekroczeniem 10 000 euro obrotu.
 • BDO i WEEE: Zarządzanie gospodarką odpadami, wymagane na terenie UE, choć Pigu bezpośrednio tego nie wymaga, warto to uwzględnić.
V. Logistyka

Masz kilka opcji wysyłki swoich produktów:

 • Wysyłka do magazynu przeładunkowego Pigu w Polsce: Koszt wysyłki na Twój koszt oraz dodatkowo 2,15 euro doliczane przez Pigu.
 • Fulfillment by Pigu: Wysyłka do magazynu na Litwie, skąd Pigu rozsyła produkty do klientów.

Lokalny przewoźnik: W przyszłości Pigu planuje współpracę z lokalnym przewoźnikiem, co ułatwi proces wysyłki.

VI. Przygotowanie opisów i tytułów produktów

Dodając produkty, pamiętaj o specyficznych wymaganiach Pigu dotyczących tytułów i opisów:

 • Tytuły: Powinny zawierać typ produktu, nazwę producenta, model oraz rozmiar (np. “Greenhouse 4m x 3m”).
 • Opisy: Bez języka korzyści, emotikon, specjalnych znaków i z użyciem bullet pointów. Możesz dodawać linki do YouTube, aby uatrakcyjnić ofertę.
Podsumowanie

Sprzedaż na Pigu to doskonała okazja do rozszerzenia działalności na nowe rynki. Proces rejestracji jest prosty, a wsparcie opiekuna konta i elastyczne opcje logistyki sprawiają, że łatwo jest zacząć. Pamiętaj o dostosowaniu swoich produktów i opisów do wymagań Pigu oraz o kosztach związanych z prowizjami i abonamentem. Dzięki temu możesz skutecznie sprzedawać swoje produkty w całej Unii Europejskiej.

DSC_9027 (1)

Mariusz Jacyk

Specjalista Pigu

O Autorze:

Z wykształcenia jestem magistrem wychowania fizycznego oraz przyrody. Zawodowo — entuzjastą nowych form sprzedaży, wciąż otwarty na poszerzanie swoich horyzontów. W wolnych chwilach preferuję aktywny wypoczynek. Jestem fanem zdrowej żywności.

Chcesz się dowiedzieć jak właściwie możemy Ci pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *