Skuteczne kampanie Sponsored Products na Amazon

Skuteczne kampanie Sponsored Products na Amazon — wybij się w morzu konkurencji

Korzystanie z płatnych kampanii na platformie Amazon jest kluczowym elementem skutecznej strategii sprzedażowej.

Przy ogromnej obecnie konkurencji online, ważne jest aby wyróżnić swoje produkty i dotrzeć do odpowiedniej grupy odbiorców. Decyzja o włączeniu kampanii powinna być przemyślana i zależna od kilku czynników, z których najważniejsze to konkurencja na rynku, poziom gotowości produktu do sprzedaży oraz dostępny budżet.

I. Przygotowanie produktu

Przed rozpoczęciem działań reklamowych warto zastosować kilka zasadniczych kroków, aby produkt był gotowy na skuteczną sprzedaż na Amazonie. Przede wszystkim, należy starannie opracować jego listing — to on będzie pierwszym kontaktem klienta z ofertą. Opis produktu powinien być zwięzły, ale jednocześnie zawierać istotne informacje o korzyściach i cechach produktu. Warto również zadbać o atrakcyjne, wysokiej jakości zdjęcia oraz video, które przyciągną uwagę potencjalnych klientów.

 

W tworzeniu tytułu czy opisu produktu fundamentalnym elementem jest odpowiedni dobór słów kluczowych. Amazon korzysta z algorytmu, który pomaga w sortowaniu i wyświetlaniu produktów w wynikach wyszukiwania. Wykorzystanie trafnych słów w listingu zwiększa widoczność produktu i szansę na przyciągnięcie uwagi klientów. Badanie konkurencji i analiza popularnych fraz w branży są tutaj niezwykle pomocne.

 

Nie można pominąć także optymalizacji strony produktowej pod kątem konwersji. Przykładowe działania mogą obejmować udostępnienie ciekawych ofert promocyjnych czy udział w oferowanych przez Amazon programach — np. Vine, w którym sprzedawcy uiszczają opłaty za członkostwo oraz zapewniają towary, które następnie mogą zamówić recenzenci programu w celu przetestowania, które wieńczy wystawienie opinii produktowych.

 

Istotne jest, aby w momencie rozpoczęcia płatnych kampanii, produkt był już dostępny w magazynie Amazona lub gotowy do natychmiastowej wysyłki, aby potencjalni klienci mogli go bezpośrednio nabyć.

II. Charakterystyka Sponsored Products

Ten rodzaj reklam dotyczy standardowych listingów. Wyświetlane są na stronach wyników wyszukiwania oraz stronach produktów. W tym formacie Amazon umożliwia wyświetlanie reklam nie tylko na określone frazy kluczowe, ale również produkty oraz kategorie.

Sponsored Products to jedna z najpopularniejszych opcji reklamowych wykorzystywanych w serwisie Amazon. Reklamy te umożliwią dotarcie do klientów, którzy wykazują się wysokim zamiarem zakupu. Gdy użytkownik kliknie Twoją reklamę, zostanie przekierowany do strony reklamowanego produktu.

 

Reklamy PPC są dostępne dla wszystkich sprzedawców. Jeśli jesteś dystrybutorem, przed zainwestowaniem w reklamy, upewnij się, że w danym listingu zajmujesz okienko Buy Box — jeśli nie, zainwestowane pieniądze pomogą twojej bezpośredniej konkurencji zamiast Twoim produktom. Na Amazon można reklamować konkretny listing, a nie swój produkt.

Wśród Sponsored Products wyróżniamy:
Automatyczne targetowanie

W tym przypadku Amazon samodzielnie dokonuje wyboru słów kluczowych oraz produktów, na które będzie kierował reklamy, na podstawie informacji zawartych na stronie produktu.

Po utworzeniu kampanii automatycznej można wyświetlić opcje określania wartości docelowych w Menedżerze kampanii i dostosować je do celów. Możesz na przykład zwiększyć stawkę dla pojedynczego dopasowania lub całkowicie ją wyłączyć.

Jakim klientom zostanie wyświetlona reklama w poszczególnych typach dopasowania?
  • Close match – używającym haseł ściśle związanych z Twoimi produktami
  • Loose match – używającym haseł luźno związanych z Twoimi produktami
  • Substitutes – przeglądającym strony produktów podobnych do Twojego
  • Complements – przeglądających produkty, które uzupełniają się z Twoim
Jakie są zalety kampani automatycznych?
  • Jest stosunkowo proste i szybkie
    Do uruchomienia kampanii nie jest wymagana specjalistyczna wiedza na temat słów kluczowych i targetowania. Aby je uruchomić, wystarczy kilka kliknięć.
  • Odkryjesz nowe horyzonty
    Dzięki wykorzystaniu informacji produktowych możesz odkryć nowe słowa kluczowe, o których istnieniu nie masz pojęcia, generując kliknięcia i sprzedaż.
Na co uważać?

Przy tym rodzaju kampanii, istotne jest wyłączanie określonych produktów lub słów kluczowych z kampanii za pomocą wykluczeń (negative targeting). Wyeliminuj te, na które kierujesz już obecnie reklamy, by poszerzyć swój zasięg.

Nie rekomenduje się uruchamiania tego typu kampanii w pierwszych dwóch tygodniach działania produktu.

Manualne targetowanie

Na czym polega? Kieruje wybrane przez Ciebie słowa kluczowe, poszczególne numery ASIN lub kategorie produktów, dzięki czemu masz dużo większą kontrolę nad procesem. Sprzedawcy mogą dokładnie określić, które produkty mają być promowane.

III. Kampanie kierowane na słowa kluczowe
Exact Match

Kampanie skierowane na precyzyjne słowa kluczowe. Reklamy są wyświetlane jedynie wtedy, gdy zapytanie klienta jest identyczne lub bardzo zbliżone do wybranych słów kluczowych. To doskonała opcja dla sprzedawców, którzy chcą skupić się na konkretnej grupie odbiorców i jakościowych kliknięciach, zwiększając przy tym konwersję. Jednak mimo tego że zapewnia precyzję, posiada przez to ograniczony zasięg co może być niekorzystne dla nowych produktów lub ekspansji na nowe rynki. Ten typ targetowania nie jest nastawiony na zbieranie dużej ilości ruchu, tylko dokładność dopasowania. Ma za zadanie budować pozycję produktu na określonych słowach kluczowych.

Phrase Match

Ten typ dopasowania stanowi pewnego rodzaju kompromis między Broad a Exact. Reklamy będą wyświetlane dla zapytań zawierających określone słowa kluczowe, ale z możliwością dodawania innych słów w ramach frazy (przed lub po). Pozwala to na elastyczność, jednocześnie zapewniając pewne ograniczenie w dopasowaniu, co może prowadzić do bardziej efektywnych wyświetleń. Popularne frazy mogą posiadają także zwiększoną konkurencję, co wpływa na koszty i skuteczność kampanii.

Broad Match

To targetowanie, która zapewnia sprzedawcom największą elastyczność w zakresie słów kluczowych. Reklamy są wyświetlane dla szerokiego spektrum zapytań, które są powiązane z wybranymi słowami kluczowymi, ale niekoniecznie muszą być identyczne, co może być szczególnie przydatne w początkowych fazach kampanii i odpowiadać za research. Istnieje jednak ryzyko wyświetlania się w mniej relewantnych wynikach, co może prowadzić do kliknięć bez konwersji.

IV. Kampanie kierowane na produkty
Kategorie produktów

Kieruj reklamy na dane kategorie, aby dotrzeć do szerszej grupy klientów zainteresowanych konkretnym rodzajem produktów. Przy wyborze tego dopasowania dobrze jest uruchomić kampanię gdy produkt posiada już historię i sprzedaje się w odpowiedniej kategorii.

Konkurencyjne

Wybierz produkty konkurencji, których chcesz atakować, skupiając się na wyjątkowych cechach swojego produktu. Zwróć uwagę na to, czy posiadasz korzystniejszą cenę, jakość lub recenzje klientów.

W tych typach dopasowania znajduje się możliwość wyboru opcji Expanded. To zaawansowany rodzaj kampanii reklamowych na Amazon, który pozwala na rozszerzenie zakresu wyników, w których będzie wyświetlał się produkt.

Własne

Kampanie na własne produkty mają na celu zwiększenie widoczności i konkurencyjności w obrębie własnego asortymentu. Jeśli posiadasz produkty komplementarne, jest to świetne miejsce by przyciągnąć uwagę klienta.

V. Stawki za kliknięcia

Sponsored Products opierają się na zasadzie PPC (pay-per-click), więc zapłacisz tylko za skuteczną reklamę, czyli taką, w którą użytkownik zdecyduje się kliknąć. To zapewnia, że Twoja inwestycja będzie ukierunkowana na zaangażowanych klientów.

W Amazon Advertising do dyspozycji mamy 3 różne rodzaje określania stawek ze względu na sposób działania:

Dynamic bids – down only

Amazon może zwiększyć Twoją stawkę (maksymalnie o 100%) w momencie, gdy istnieje większe prawdopodobieństwo, że użytkownik dokona zakupu i obniżyć ją, gdy to prawdopodobieństwo jest niewielkie.

Dynamic bids – up and down

Amazon może zwiększyć Twoją stawkę (maksymalnie o 100%) w momencie, gdy istnieje większe prawdopodobieństwo, że użytkownik dokona zakupu i obniżyć ją, gdy to prawdopodobieństwo jest niewielkie.

Fixed bids

Amazon użyje dokładnie tej stawki, którą określiłeś i nie dostosuje jej do prawdopodobieństwa konwersji.

VI. Gdzie może wyświetlić się reklama? Umiejscowienia — Placements w kampanii:
Top of Search

Umiejscowienie to pozwala Twoim produktom pojawić się na szczycie wyników wyszukiwania. Idealne na początku kampanii, gdy chcesz zwrócić uwagę na nowe produkty. Celem jest zwiększenie zainteresowania klientów i widoczności ofert.

Product Pages

Twoje produkty będą wyświetlane bezpośrednio na stronach innych sprzedawców. Skup się na tym umiejscowieniu w fazie, gdy klient już przegląda konkretne produkty. Może służyć w celu zwiększenia konwersji i przyciągnięciu uwagi zainteresowanych podobnymi produktami.

Rest of Search

Produkty będą wyświetlać się w pozostałych wynikach wyszukiwania. Warto używać tego umiejscowienia, gdy chcesz zwiększyć widoczność i utrzymać ją broniąc się przed konkurencją, zachowując zrównoważony wzrost konwersji.

VII. Co zapewniają kampanie Sponsored Products?

Reklamy te przenoszą kupujących bezpośrednio na stronę szczegółów produktu i mogą pomóc w zwiększeniu sprzedaży konkretnych produktów, ułatwiając klientom ich przeglądanie i zakup za pomocą jednego lub dwóch kliknięć.

Pojawiają się tylko wtedy, gdy reklamowane produkty są w magazynie i zawierają zaufane atrybuty zakupów w witrynie Amazon — to pomaga klientom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zakupu, jeszcze zanim zdecydują się oni na kliknięcie.

 

Upewnij się, że kampanie są skonfigurowane tak, aby maksymalnie wykorzystywać zasoby. Zgrupuj podobne produkty, aby wydajniej nimi zarządzać. Unikaj łączenia tych samych typów targetowania w jednej kampanii. Każde z nich ma inne zastosowanie i powinieneś oddzielnie określać ich budżet. Dzięki opcjom budżetu dziennego lub całkowitego masz całkowitą kontrolę nad wydatkami — umożliwiają one efektywne zarządzanie kosztami według własnych potrzeb.

 

W doskonale zoptymalizowanej kampanii Sponsored Products na Amazonie kluczowe znaczenie ma zrozumienie różnic istniejących między poszczególnymi dopasowaniami. Wybór odpowiednich opcji umiejscowień oraz strategii stawek, dodatkowo wpływają na efektywność kampanii, co pozwala sprzedawcom na maksymalizację rezultatów.

 

Pamiętaj o regularnej analizie wyników i dostosowywania swojej strategii do zmieniającej się sytuacji. Panel raportów udostępnia cenne dane na temat skuteczności reklam, co ułatwia optymalizowanie kampanii na podstawie statystyk.

VIII. Dlaczego warto korzystać z reklam Sponsored Products?

Skutecznie pomogą w promowaniu produktów i poprawie widoczności marki w witrynie Amazon. Jest to oparte na danych rozwiązanie dla nowych i doświadczonych sprzedawców, umożliwiające planowanie i optymalizowanie kampanii.

Inwestowanie w płatne kampanie na Amazonie jest istotnym krokiem w procesie sprzedażowym, jednak powinno być poprzedzone starannym przygotowaniem produktu i listingu. Dobór słów kluczowych, analiza konkurencji i optymalizacja strony produktowej to kluczowe czynniki, które wpłyną na skuteczność kampanii reklamowych na największej platformie E-commerce.

Chcesz się dowiedzieć jak właściwie możemy Ci pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *