Jak zacząć sprzedawać na eMAG?

Jak zacząć sprzedawać na eMAG? – Marketplace Rumunia,
Bułgaria, Węgry

W obliczu szybko rosnącej popularności handlu elektronicznego, rynek Europy Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Rumunii, staje się coraz bardziej atrakcyjny dla polskich przedsiębiorców planujących ekspansję za granicę. Platforma eMag, czołowy gracz na rumuńskim rynku e-commerce, otwiera przed sprzedawcami nie tylko drzwi do szerokiej bazy klientów, ale także oferuje zestaw narzędzi ułatwiających prowadzenie sprzedaży międzynarodowej. Mimo to, podobnie jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej, związane z tym wyzwania są nieuniknione.

Jak zacząć sprzedawać na eMAG i tym samym rozpocząć wysyłkę do Rumunii, Bułgarii, czy Węgier?

I. Nasycony polski e-commerce i presja ze strony Chin

Zanim przejdziemy do rynków zagranicznych słowem wstępu zahaczmy o sytuację w Polsce, aby mieć obraz tego, dlaczego wielu sprzedawców decyduje się na ekspansję zagraniczną. Rynek e-commerce w Polsce staje się coraz bardziej nasycony, a konkurencja cenowa rośnie. Na czele polskiego sektora sprzedaży niezmiennie znajduje się Allegro, lecz ostatnie zmiany na rynku przyciągają uwagę specjalistów. Wzmożona presja ze strony chińskich sprzedawców, oferujących atrakcyjne ceny nie tylko na AliExpress, ale również na platformie TEMU, stanowi nowe wyzwanie. Wśród popularnych polskich marketplace’ów warto wspomnieć także o Empiku i Erli. Coraz większa popularność sprzedaży na tych platformach oraz możliwość łatwej integracji z wiodącymi narzędziami do zarządzania sprzedażą multichanel, takimi jak Baselinker, otwiera przed sprzedawcami nowe możliwości.

II. Popularne marketplace zagraniczne, dla wysyłających z Polski

Do niedawna głównym celem eksportowym polskich sprzedawców był rynek zachodni, z Amazonem jako kluczową platformą umożliwiającą wejście na międzynarodowe rynki. Sprzedaż na Amazon, zwłaszcza do krajów takich jak Niemcy, Francja, Hiszpania, czy Wielka Brytania, nadal cieszy się dużą popularnością, oferując polskim przedsiębiorcom solidną bazę do rozwoju. Nie brakuje również tych, którzy testują możliwości sprzedaży na Amazon w Stanach Zjednoczonych, korzystając z usług takich jak Fullfilment by Amazon.

Pandemia COVID-19 jednak znacząco wpłynęła na zainteresowanie innymi platformami sprzedażowymi. Coraz popularniejsze stają się kierunki takie jak Pigu.lt na Litwie, Łotwie i w Estonii, a także eMAG obejmujący Rumunię, Bułgarię i Węgry. Dodając do tego czeskie Allegro, które wkrótce rozszerzy swoją działalność na Słowację, polscy sprzedawcy mają obecnie dostęp do szerokiego wachlarza kanałów sprzedaży. Te platformy otwierają drogę do szybkiej i skutecznej ekspansji międzynarodowej.

Obecnie stajemy przed decyzją: dołączyć do tego wiodącego trendu już teraz, czy ryzykować konieczność nadrobienia strat wobec konkurencji, która często już jest obecna na tych rynkach. Konkurencja ta nie tylko buduje widoczność swoich ofert, ale również aktywnie pracuje nad rozpoznawalnością swojej marki.

III. Odkryj potencjał e-commerce w Rumunii z eMAG

Z wartością rynku osiągającą 6,3 miliarda euro i rosnącą liczbą konsumentów online, Rumunia stanowi obiecujący rynek dla przedsiębiorców. Z 88% obywateli mających dostęp do internetu i 66% dokonujących zakupów online, kraj ten przeżywa dynamiczny wzrost e-commerce, z rocznym przyrostem sprzedaży online o 30%. eMAG, lider rumuńskiego rynku e-commerce, oferuje unikalną platformę dla sprzedawców aspirujących do rozwoju międzynarodowego. Założony w 2001 roku, ewoluował z elektroniki do wielobranżowego marketplace, obejmującego teraz nie tylko Rumunię, ale także Bułgarię i Węgry.

IV. Jaka logistyka na eMAG?

Podstawą skutecznej ekspansji na rumuński rynek e-commerce jest właściwy wybór partnera logistycznego. Chociaż niektórzy sprzedawcy mogą rozważyć kontynuację współpracy z dotychczasowymi kurierami, kluczowe okazuje się zainwestowanie w usługi przewoźnika specjalizującego się w dostawach międzynarodowych. Taki partner nie tylko ułatwi konsolidację i wysyłkę paczek do Rumunii, ale także zagwarantuje ich szybką i bezproblemową dostawę do rąk kupującego – czy to bezpośrednio pod drzwi, czy do sieci skrytek EasyBox, będących rumuńskim odpowiednikiem paczkomatów. Firma Romania Express to przykład przewoźnika, który może zaoferować sprzedawcom niezbędne wsparcie w tym obszarze.

V. Vat OSS i konto bankowe

Procedura VAT-OSS, wprowadzona 1 lipca 2021, upraszcza rozliczenia VAT dla sprzedaży internetowej wysyłkowej w obrębie Unii Europejskiej, umożliwiając składanie jednej zbiorczej deklaracji VAT. Zmiana ta wprowadza jednolity limit sprzedaży 10 000 euro na całą UE, zamiast oddzielnych progów dla poszczególnych krajów. Przekroczenie tego limitu obliguje do rozliczania VAT w kraju nabywcy, ale dzięki VAT-OSS, sprzedawcy mogą teraz dokonywać rozliczeń w swoim kraju siedziby, co znacząco redukuje biurokrację. Procedura ta nie obejmuje transakcji poza UE, jak np. z Wielką Brytanią czy Szwajcarią. Sprzedawcy, których sprzedaż nie przekracza limitu 10 000 euro, mogą rozliczać VAT według stawek kraju wysyłki, co może dalej zmniejszać obciążenia administracyjne. 

W Rumunii VAT wynosi 19%, a oficjalną walutą jest RON (Lei). Przy sprzedaży na platformie eMAG, warto mieć na uwadze, że rozliczenia będą przeprowadzane w RON, co w polskich bankach może wiązać się z podwójnym przewalutowaniem – najpierw z RON na EUR, a następnie z EUR na PLN. Aby zminimalizować koszty związane z wymianą walut, polskie banki, takie jak Santander czy Mbank, zaczęły oferować konta walutowe w RON, co jest korzystną opcją dla sprzedawców planujących ekspansję międzynarodową.

VI. Polityka cenowa i koszty platformy

W Rumunii ceny są obecnie wyższe niż w Polsce, co umożliwia sprzedawcom włączenie kosztów dostawy do ceny produktu, szczególnie na platformie e-commerce takiej jak eMAG. Ta różnica cenowa otwiera możliwości zarówno dla polskich przedsiębiorców, jak i sprzedawców z Europy Zachodniej oraz Chin. Istotną cechą eMAG, podobnie jak na Amazonie czy Pigu, jest funkcja “Buybox”, która promuje ofertę z najlepszą ceną pod danym kodem EAN. Oznacza to, że eMAG szczególnie sprzyja producentom, importerom oraz właścicielom marek, którzy są właścicielami EANów – niezbędnych do wystawienia produktu. W związku z rosnącą konkurencją i uwagą skierowaną na eMAG, platforma ta staje się kluczowym kanałem dla sprzedawców poszukujących efektywnego sposobu na ekspansję. Budżet marketingowy i sposoby promowania artykułów. Prowizja eMAG wynosi między 14, a 23%. Zazwyczaj nie będziemy ponosić także dodatkowych kosztów marketingowych, oprócz kampanii ADS.

VII. Dobry content to klucz do sukcesu w sprzedaży na marketplace
Przygotowując grafiki na eMAG, kluczowe są następujące wskazówki:
  1. Parametry Produktu: Kupujący na eMAG cenią sobie szczegółowe parametry – należy je dokładnie uzupełniać.
  2. Miniatury Produktów: Zdjęcia powinny być na białym tle, prezentując wyłącznie produkt. Dla kategorii moda stosuje się proporcje 2:3, w pozostałych przypadkach ważne, aby obrazy miały minimum 630x630px.
  3. Liczba Zdjęć: Zalecane jest dodanie co najmniej 5 zdjęć produktowych, włączając zdjęcia w opis.
  4. Dodatkowe Materiały: eMAG umożliwia dodawanie filmów i zaleca tworzenie atrakcyjnego contentu w HTML (Content A+).
  5. Tytuł Produktu: Może być dłuższy niż na Allegro, do 255 znaków. Należy unikać powtarzania fraz kluczowych i pamiętać o umieszczaniu nadmiaru parametrów w dedykowanej sekcji, z kolorami często na końcu.
Pamiętając o tych zasadach, można skutecznie przygotować materiały promocyjne, które przyciągną uwagę kupujących i wyróżnią ofertę na tle konkurencji.
VIII. Podsumowanie

Podsumowując, wejście na platformę eMAG otwiera przed polskimi przedsiębiorcami szereg możliwości ekspansji na rumuńskim rynku e-commerce. Kluczowe jest dostosowanie oferty do specyfik lokalnych konsumentów, zwracanie uwagi na aspekty logistyczne, podatkowe oraz skuteczne prezentowanie produktów. eMAG nie tylko umożliwia dotarcie do nowych klientów, ale także stanowi platformę do rozwoju międzynarodowego dla producentów, importerów i właścicieli marek. Przy odpowiednim podejściu, sprzedaż na eMAG może stać się ważnym krokiem na drodze do sukcesu Twojej firmy na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Chcesz się dowiedzieć jak właściwie możemy Ci pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *