Czy kampanie produktowe na eMAG działają?

Czy kampanie produktowe na eMAG działają? Rodzaje kampanii i Case Study.

Na eMAG opcje marketingowe są ograniczone, co wymaga od nas skupienia na efektywnym wykorzystaniu dostępnych narzędzi. Do najważniejszych strategii reklamowych należą kampanie PPC (pay per click), znane jako ADS, oraz kampanie produktowe. Z racji tych ograniczeń, kluczowe jest optymalne wykorzystanie dostępnych opcji, aby nasze oferty znajdowały się na czołowych pozycjach listingu. Większość kupujących na eMAG szuka produktów, przeglądając poszczególne kategorie, dlatego pozycjonowanie naszej oferty jest niezwykle ważne.

 

null

I. Rodzaje kampanii i ich specyfika

Na platformie eMAG dostępne są dwa główne rodzaje kampanii marketingowych: Voucher i Discount. Kampania typu Voucher umożliwia przyznanie kupującemu vouchera po zakupie naszego produktu, natomiast w ramach kampanii Discount cena bazowa produktu jest obniżana. Warto zauważyć, że w przypadku kampanii Discount, kluczowe jest, by cena była niższa niż najniższa cena z ostatnich 30 dni, zgodnie z prawem obowiązującym w Rumunii i Polsce, znanym jako Omnibus. Takie działanie gwarantuje, że promocja jest rzeczywista.

Dodatkowo, od niedawna wprowadzone zostały nowe progi uczestnictwa w kampaniach. Dla kampanii voucherowych takich jak Deal of the Day, Home Deals, Electro-Weekend, Genius Deals oraz Shop-in-Shop, wymagana zniżka wynosi minimum 10%. Nie wszystkie kategorie produktów mogą jednak brać udział w tych kampaniach. Z kolei w ramach kampanii Discount, każdy produkt może zostać włączony do kampanii, pod warunkiem, że zniżka wynosi co najmniej 5% lub 50 RON.

Udział w kampaniach na eMAG jest bezpłatny. Co więcej, oferowanie większych zniżek może skutkować obniżeniem prowizji podstawowej, co stanowi dodatkowy benefit.

null

II. Co daje udział w kampaniach produktowych

Udział w kampaniach produktowych na eMAG znacząco wpływa na pozycjonowanie produktów. Z naszych analiz wynika, że topowi sprzedawcy w poszczególnych kategoriach często korzystają z dwóch rodzajów oznaczeń na listingu. Pierwsze z nich to często oznaczenie Genius, natomiast drugie jest związane bezpośrednio z kampanią. Aktywne uczestnictwo w kampaniach nie tylko wspiera pozycjonowanie ofert, ale również pozytywnie wpływa na całe konto sprzedawcy. Można powiedzieć, że eMAG “lubi” konta, które są aktywne w kampaniach, co przekłada się na lepsze wyniki sprzedażowe.

Z naszego doświadczenia wynika również, że kampanie typu Discount, takie jak Price Revolution czy Crazy Days, cieszą się szczególną efektywnością, szczególnie jeśli zniżka w kampanii wynosi min. 10% lub 15%. Są one intensywnie promowane przez media w Rumunii, co dodatkowo wzmacnia ich skuteczność. Podczas trwania tych kampanii zauważalny jest wzrost sprzedaży oraz poprawa pozycji listingów.

III. Case study
Partner 1

Przed udziałem w kampaniach produktowych na eMAG, pierwsze konto Partnera nie zgłaszało swoich produktów do takich inicjatyw, co skutkowało dniami bez żadnych zamówień. W okresie od 1 do 9 kwietnia liczba obsłużonych zamówień wyniosła 26, co daje średnio około 3 zamówienia dziennie. Jednakże, z dniem 10 kwietnia rozpoczęła się kampania “Oferta Saptamanii” (Deal of the Week), do której zgłosiliśmy produkty. Już pierwszego dnia kampanii zanotowaliśmy wzrost sprzedaży do 8 zamówień, co jest prawie trzykrotnym wzrostem w porównaniu do poprzedniej średniej.

Dodatkowo, 12 kwietnia odbyła się jednodniowa kampania “Oferta zilei” (Deal of the Day) – 12 Aprilie, obejmująca kategorie produktowe, które doskonale odpowiadały ofercie Partnera. Tego dnia liczba zamówień wzrosła do 9. Co istotne, od rozpoczęcia pierwszej kampanii 10 kwietnia, nie było ani jednego dnia bez zamówienia. Dane zebrane do 17 kwietnia rano pokazują, że wzrost sprzedaży utrzymywał się także w kolejnych dniach.

Znaczący wzrost sprzedaży, który zaobserwowaliśmy, nie był spowodowany zmianami w treści ofert produktów, lecz wynikał wyłącznie z uczestnictwa w kampaniach eMAG. To potwierdza, jak duży wpływ na wyniki sprzedaży mają strategie promocyjne realizowane przez platformę.

Partner 2

Kolejnym przykładem jest konto Partnera, które uczestniczyło w dwóch dużych kampaniach eMAG: “Genius Deals”, rozpoczynającej się 8 kwietnia oraz “Revolutia Preturilor”, trwającej od 16 kwietnia. Przed startem pierwszej kampanii, od 1 do 7 kwietnia, średnia dzienna liczba zamówień wynosiła 44. W dniu rozpoczęcia kampanii “Genius Deals” (8 kwietnia) odnotowaliśmy wzrost do 56 zamówień, z czego 14 zamówień dotyczyło produktów zgłoszonych do tej kampanii. Jeszcze bardziej znaczący był wzrost zaobserwowany 16 kwietnia, w trakcie kampanii “Revolutia Preturilor”, gdzie z 55 zamówień aż 40 dotyczyło zgłoszonych produktów.

Co istotne, wszystkie produkty sprzedane w ramach tych kampanii to oferty Cold i Super Cold, co podkreśla, że kampanie te nie tylko zwiększają sprzedaż produktów już popularnych, ale także efektywnie promują produkty, które wcześniej nie sprzedawały się organicznie.

Partner 3

Analiza wyników kolejnego z Partnerów pokazuje ciekawe zjawisko: między 8 a 10 kwietnia zaobserwowaliśmy wzrost sprzedaży, a szczyt osiągnął 10 kwietnia, gdzie słupek sprzedaży był wyraźnie wyższy niż w poprzednich dniach. Interesujące jest to, że żadne z produktów Partnera nie uczestniczyły w trwających wówczas kampaniach. Większa sprzedaż w tych dniach była efektem zwiększonego ruchu na stronie, co sugeruje, że nawet nieuczestniczenie bezpośrednio w kampanii może korzystnie wpłynąć na sprzedaż dzięki ogólnemu wzrostowi zainteresowania ofertą platformy.

Jednak 16 kwietnia, w dniu rozpoczęcia kampanii „Revolutia Preturilor”, do której zgłoszono produkty Partnera, sprzedaż znacząco wzrosła, osiągając 59 zamówień, z czego 41 to produkty biorące udział w kampanii. W dniach od 1 do 15 kwietnia średnia liczba zamówień wynosiła 33, co dodatkowo podkreśla efektywność kampanii.

Podsumowanie

Te przykłady wyraźnie pokazują, że udział w kampaniach na eMAG nie tylko zwiększa sprzedaż w dni, kiedy te trwają, ale również przyczynia się do budowania większej trafności produktów i zwiększania sprzedaży organicznej. Wszystkie te przypadki łączy jedno: działania marketingowe na eMAG oraz zgłaszanie produktów do kampanii znacząco przyczyniły się do wzrostu sprzedaży i rozwoju konta.

Chcesz się dowiedzieć jak właściwie możemy Ci pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *