Jak Zwiększyć Sprzedaż na Amazon? Przewodnik po Amazon ADS

Witamy w dynamicznym świecie sprzedaży na Amazonie, gdzie odpowiednie strategie marketingowe mogą zdecydowanie wpłynąć na sukces twojej marki. Dziś przybliżymy kluczowe kroki i strategie, które pomogą nowym sprzedawcom zwiększyć sprzedaż na Amazon oraz dadzą weteranom platformy narzędzia do optymalizacji ich obecnych działań.

I. Od czego zacząć na Amazonie?

Zanim rozpoczniesz inwestycje w reklamy na Amazonie, kluczowe jest właściwe przygotowanie twoich produktów. Upewnij się, że twoje produkty są gotowe, żeby je sprzedać. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na:

  • Optymalizację pod SEO tytułu, i opisu twoich produktów, co zwiększy ich widoczność
  • Wysokiej jakości zdjęcia produktów (najlepiej na neutralnym tle)
  • Efektywne wykorzystanie cech produktu i odpowiednich fraz kluczowych
amazon-pic1
II. Zarządzanie kosztami marketingu na Amazonie

Koszty marketingu na Amazon mogą różnić się w zależności od rynku. Ceny na mniej konkurencyjnych rynkach jak Polska czy Szwecja mogą być bardziej przystępne w porównaniu do rynków takich jak USA, Niemcy czy Wielka Brytania. Optymalizacja słów kluczowych i wybór mniej konkurencyjnych fraz może znacznie zmniejszyć koszty i zwiększać efektywność kampanii.

III. Analiza konkurencji i planowanie budżetu

Regularna analiza konkurencji za pomocą narzędzi takich jak Helium 10 pozwala zrozumieć strategie i ceny stosowane przez innych sprzedawców w twojej kategorii. Dzięki temu możesz lepiej zaplanować politykę cenową i strategie marketingowe.

IV. Kluczowe wskaźniki do monitorowania
  • ACoS (Advertising Cost of Sales) – ilustruje relację wydatków na kampanie PPC do przychodów uzyskanych z tych kampanii. ACOS dotyczy wyłącznie kosztów i przychodów z kampanii PPC, nie uwzględniając całkowitej sprzedaży.
  • TACoS (Total Advertising Cost of Sales) – pokazuje, jaki procent całkowitych przychodów ze sprzedaży stanowią wydatki reklamowe, co jest kluczowe dla długoterminowej strategii.
V. Optymalizacja i skalowanie kampanii

Po testowaniu kampanii warto skupić się na jej skalowaniu i optymalizacji. Mniejsza liczba zmiennych w kampanii umożliwia lepszą kontrolę. Warto również zainwestować w inne typy kampanii m.in Sponsored Brands czy Sponsored Display, które mogą zwiększyć rozpoznawalność marki i przyciągnąć nowych klientów. Czym różnią się te typy kampanii?

Kampanie Sponsored Brands na Amazonie mają na celu zwiększenie świadomości marki, wykorzystując reklamy z logotypem, hasłem i produktami, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Są one skierowane głównie do sprzedawców i producentów, którzy chcą promować swoją markę. Wymagają one aktywnego zarządzania i optymalizacji.

Kampanie Sponsored Display skupiają się na konwersji, pokazując proste reklamy graficzne lub tekstowe na stronach produktów Amazon i poza nimi, z wykorzystaniem retargetingu. Są prostsze w zarządzaniu i dostępne dla szerokiego grona sprzedawców, co sprawia, że są bardziej dostępne bez potrzeby zaawansowanych umiejętności marketingowych.

VI. Budowanie wartości marki na Amazonie

Sukces na Amazonie nie ogranicza się tylko do sprzedaży. Budowanie brandu, który będzie rozpoznawalny i ceniona przez klientów, jest równie ważne. Wykorzystanie narzędzi, które daje międzynarodowy marketplace pozwala na lepszą ochronę marki i wykorzystanie zaawansowanych opcji marketingowych. To wszystko przekłada się na wzrost sprzedaży.

oleksandr

Oleksandr Sobchuk

Specjalista Amazon ADS PPC

O Autorze:

Rozpocząłem swoją przygodę z Amazonem  eksperymentując z wystawianiem ofert i szlifując sztukę optymalizacji pod kątem SEO. Od dwóch lat skupiam się wyłącznie na Amazon PPC. Zaczynałem z niewielkimi budżetami rzędu 50 euro, a teraz zarządzam kampaniami o wartości 200 000 euro na rynkach UE i Ameryki Północnej.

Chcesz się dowiedzieć jak właściwie możemy Ci pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *