Zwroty na eMAG w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech – zasady i statystyki

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się statystykom dotyczącym zwrotów i pobrań wysyłek do paczkomatów oraz paczek nieodebranych na platformie eMAG w trzech krajach: Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Poniżej znajdują się szczegółowe dane, które pomogą lepiej zrozumieć te rynki i zoptymalizować proces sprzedaży.
Zwroty na eMAG

Na platformie eMAG standardowy okres zwrotów wynosi 14 dni. Możliwe jest jego wydłużenie do 30, 60 lub 40 dni, co wpływa na jakość listingu. Uczestnictwo w programie Genius, odpowiedniku Allegro Smart, zapewnia 60 dni na zwrot. Program Genius jest dostępny w Rumunii, a od niedawna także w Bułgarii.

Sprzedawcy mogą ustawić różne opcje zwrotów: bezpłatny zwrot, zwrot na koszt kupującego lub potrącenie części zamówienia. Konsolidacja zwrotów z przewoźnikami również jest możliwa, co ułatwia proces logistyki.

1295x910 Zwroty na eMag
I. Statystyki z Rumunii

Analiza 70 kont w Rumunii, z których większość korzysta z programu Genius, pokazuje, że średnio 57% zamówień realizowanych jest z uwzględnieniem tego programu. Najczęściej dotyczą one kategorii takich jak kosmetyki, moda, zoologia, dom, suplementy, elektronika i biżuteria.

  • Paczki do paczkomatów EasyBox: Średnio 62% paczek trafia do paczkomatów, a często jest to ponad 80%.
  • Pobrania: Średnio 39% paczek wysyłanych jest za pobraniem, z czego tylko 12 kont ma wskaźnik pobrań powyżej 50%.
  • Zwroty: W kategorii moda zwroty wynoszą 5-13%, w kategorii dom 7-12%. 64 z 70 kont mają zwroty poniżej 6%, a średnia wynosi 4%.

Nieodebrane paczki stanowią średnio 2%, a 32 z 70 kont mają wskaźnik nieodebranych paczek od 0 do 1%.

II. Statystyki z Bułgarii

Bułgaria ma mniejszy wolumen sprzedaży, co wpływa na statystyki. 

  • Pobrania: średnio 72%, a program Genius może wpłynąć na obniżenie tego progu.
  • Zwroty: Średnia wynosi 2%, nieodebrane paczki to zaś średnio 3%, a często nawet 0%.
III. Statystyki z Węgier

Rynek węgierski jest najmniejszy spośród analizowanych.

  • Pobrania: Średnio 72%.
  • Zwroty: Średnia wynosi 2%, a nieodebrane paczki to średnia 1%, często 0%.
IV. Jak Zmniejszyć Zwroty?

Aby zmniejszyć zwroty, warto skupić się na kilku kluczowych aspektach:

  • Dedykowany spedytor: Może znacząco wpłynąć na poziom zwrotów.
  • Content produktu: Analizujcie powody zwrotów i dostosujcie opis oraz jakość produktów do oczekiwań klientów. Wsłuchanie się w głos klienta może przynieść realne korzyści i zmniejszyć liczbę zwrotów.
V. Podsumowanie

Analiza statystyk zwrotów i pobrań na platformie eMAG w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech pokazuje, że zwroty nie są tak problematyczne, jak mogłoby się wydawać. Dzięki odpowiednim strategiom, takim jak poprawa contentu produktów i współpraca z dedykowanymi spedytorami, można skutecznie zarządzać zwrotami i poprawić wyniki sprzedaży. Zachęcam do śledzenia najnowszych trendów i dostosowywania strategii sprzedaży, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

janusz

Janusz Grabowski

Specjalista eMAG

O Autorze:

Działam w e-commerce od czasów zanim to było modne. Zdobyłem dużo doświadczeń kierując sprzedażą detaliczną jednej z największych hurtowni wielobranżowych e-commerce w Polsce, by ostatecznie znaleźć się wśród najlepszych specjalistów od eMAG. Dziś z powodzeniem prowadzę konta Partnerów wysyłających do Rumunii, Bułgarii i Węgier. 

Chcesz się dowiedzieć jak właściwie możemy Ci pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *