To, co ułatwia potencjalnym klientom odszukanie właściwego produktu to pozycjonowanie Amazon, inaczej nazywane optymalizacją SEO (z języka angielskiego: Search Engine Optimization). Celem tego działania jest osiągnięcie najwyższych pozycji w organicznych (czyli bezpłatnych i naturalnych) wynikach wyszukiwania na poszczególne frazy kluczowe. Dlaczego jest to takie ważne? Każdy, kto planuje kupić buty, ubrania lub nowy smartfon online, zaczyna od wpisania odpowiednich słów kluczowych w wyszukiwarkę. W rezultacie otrzymuje długą listę wyników, które mają pomóc w podjęciu decyzji o zakupie. Zazwyczaj klient zdecyduje się kliknąć ofertę wyświetlającą się jako jedna z pierwszych na tej liście.
Algorytm Amazona, często postrzegany jako tajemniczy i skomplikowany mechanizm, to zaawansowany system rekomendacji, który analizuje zachowania użytkowników, ich preferencje, historię zakupów oraz liczne inne dane. Dzięki temu potrafi on wyselekcjonować i zaproponować produkty, które z dużym prawdopodobieństwem spełnią oczekiwania klienta. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak działa algorytm Amazona, jakie kryteria bierze pod uwagę oraz dlaczego jest tak skuteczny w pomaganiu konsumentom w wyborze najlepszych produktów.
Algorytm Amazona, często postrzegany jako tajemniczy i skomplikowany mechanizm, to zaawansowany system rekomendacji, który analizuje zachowania użytkowników, ich preferencje, historię zakupów oraz liczne inne dane. Dzięki temu potrafi on wyselekcjonować i zaproponować produkty, które z dużym prawdopodobieństwem spełnią oczekiwania klienta. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak działa algorytm Amazona, jakie kryteria bierze pod uwagę oraz dlaczego jest tak skuteczny w pomaganiu konsumentom w wyborze najlepszych produktów.
W wyszukiwarce Amazona oprócz słów kluczowych ważny jest także potencjał zakupowy towaru. Platforma ocenia produkt pod kątem tego, jak duże jest prawdopodobieństwo, że klient go kupi. Ranking produktów na Amazonie jest aktualizowany co godzinę, więc duża liczba sprzedanych produktów w krótkim czasie zapewnia dobrą pozycję w rankingu. W ten sposób powstaje samonapędzający się mechanizm: wysoka sprzedaż prowadzi do lepszego miejsca w rankingu, a wysokie miejsce w rankingu z kolei sprzyja zwiększeniu sprzedaży. Co zatem zrobić, aby wpasować się w ten mechanizm?
Przede wszystkim należy przyjrzeć się szczegółowo i kompleksowo ofercie produktu. Amazon przeczesuje szereg parametrów Twojego produktu, żeby określić czy wyświetlić Twój produkt wyżej lub niżej. Proces działania algorytmu można podzielić na 2 etapy. W pierwszym z nich Amazon filtruje wszystkie oferty pod kątem dokładnych słów kluczowych, które wpisał klient. O tym czy produkt pasuje do wyszukiwania, decyduje, czy produkt zawiera słowa zawarte w wyszukiwaniu. W ten sposób algorytm odsiewa niepasujące produkty, czyli je filtruje. Następnie, algorytm porządkuje produkty spełniające to kryterium w odpowiedniej kolejności – ustala ich pozycje w wynikach wyszukiwania.
Jeżeli chodzi o czynniki, które wpływają na pozycję produktu w rankingu, będą to przede wszystkim:
- Współczynnik klikalności – CTR (Click Through Rate) jest wykorzystywany do oceny jak często produkt jest oglądany. Jego niska wartość oznacza niskie prawdopodobieństwo zakupu i w konsekwencji niską pozycję w rankingu.
- Współczynnik konwersji – CR (Conversion Rate) określa czy po kliknięciu daną ofertę klient dokona zakupu produktu. W sytuacji, gdy wiele osób dokonuje konwersji (czyli zakupu), jest to dowód na to, że algorytm słusznie umieścił produkt wysoko w rankingu. Wysoka wartość tego współczynnika oznacza wyższe prawdopodobieństwo zakupu, a co za tym idzie, wyższą pozycję w rankingu.
- Sprzedaż – jak już było wspomniane wcześniej, dla ustalenia pozycji w rankingu, duże znaczenie ma sprzedaż. Produkty, które się najlepiej sprzedają mają największe prawdopodobieństwo ponownego zakupu.
- Słowa kluczowe – na etapie filtrowania produktów przez algorytm, najważniejsze jest, czy odpowiednie słowa kluczowe znajdują się w opisie i są indeksowane. Natomiast na etapie sortowania, bardzo ważne jest ich dopasowanie do haseł wyszukiwanych przez klientów oraz ich umiejscowienie w listingu.
Teraz gdy mamy świadomość, na jakie parametry mamy wpływ, należy przejść do działania, aby skutecznie zwiększać sprzedaż poprzez wpływ i dopasowanie się do SEO Amazona.
Jeżeli chodzi o współczynnik klikalności, najważniejszymi elementami będzie tytuł oraz zdjęcie główne, ponieważ obok ceny, średniej ocen oraz szczegółów dostawy są to pierwsze elementy, które klient zobaczy na stronie wyszukiwania. Zdjęcie powinno być wysokiej jakości i dokładnie pokazywać produkt. Tytuł powinien zawierać najważniejsze słowa kluczowe, które idealnie opisują sprzedawaną rzecz.
Dbając o współczynnik konwersji należy zwrócić uwagę na elementy, które są widoczne dla kupującego w momencie, w którym otworzy ofertę. Są to w pierwszej kolejności zdjęcia dodatkowe – dobrze, aby pokazać najważniejsze cechy produktu poprzez infografiki oraz jego praktyczne użycie w codziennym życiu. Następnie punktory informacyjne, opis oraz parametry techniczne — w nich szczegółowo powinno się opisać ważne cechy, które odróżniają produkt od tych konkurencyjnych. Warto zadbać o A+ content, który dzięki kombinacji tekstu z grafikami doda walorów estetycznych ofercie i sprawi, że będzie ciekawsza wizualnie.
Aby skutecznie przygotować wszystkie powyższe elementy, potrzebne jest dokładne przeanalizowanie oraz dobór słów kluczowych. Co prawda nie jesteśmy w stanie określić, jakiego dokładnie hasła klient użyje przy szukaniu konkretnego produktu, ale możemy sprawdzić jak algorytm je odczytuje. Na rynku dostępne jest szerokie spektrum narzędzi i programów, które pomagają w wyszukiwaniu, zbieraniu i analizowaniu słów kluczowych do konkretnych produktów
Dlaczego to wszystko jest takie ważne? Im wyżej w rankingu, tym lepiej. Bazując na własnym doświadczeniu, lecz także na badaniach, znaczna większość kupujących nie zajrzy dalej niż na pierwszą stronę wyników. Zazwyczaj wybierają oni pierwszy dostępny produkt, a kilka pierwszych produktów zbiera ponad połowę całkowitej liczby kliknięć.
Podsumowując, wysokie miejsce w rankingu Amazona to klucz do sukcesu sprzedażowego. Im wyżej znajdzie się oferta, tym większe prawdopodobieństwo, że klienci dokonają zakupu, co ponownie przełoży się na wysokie miejsce w rankingu. Abstrahując od działań opisanych powyżej, bardzo ważne jest, aby zapewnić odpowiedni zapas towarów. Gdy klienci nie będą mieli możliwości zakupu nawet najlepszej oferty, spadnie ona w rankingu względem tych z dostępnymi zasobami. Zadbajmy o konkurencyjną cenę, a także opinie klientów, które budują zaufanie i również wpływają na pozycję w rankingu. Jeżeli osiągniemy wysokie miejsce wśród gąszczu ofert, należy dbać o to, aby nie spaść niżej. Raz osiągnięta wysoka pozycja nie zagwarantuje nam tego miejsca na długie miesiące czy dni. Warto od czasu do czasu zaktualizować słowa kluczowe zawarte w ofercie pod kątem ciągle zmieniającego się algorytmu, a także w odpowiedzi na zmiany rynkowe. Oto klucz do sukcesu sprzedażowego na platformie Amazon.
Hanna Kowalska
Specjalista Full Service Amazon
O Autorze:
Moja przygoda z Amazonem zaczęła się jeszcze na studiach. Zaczynałam od tworzenia i wystawiana ofert, płynnie przechodząc coraz dalej w kolejne obszary obsługi konta. Obecnie pracuję jako specjalistka Full Service. Największą satysfakcję sprawia mi przygotowanie solidnej i jakościowej optymalizacji ofert zgodnie z SEO, która później zaowocuje wzrastającymi wynikami sprzedaży.