System RO e-Transport – Przewodnik po monitorowaniu Przepływu Towarów do Rumunii

Nazywa się RO e-Transport. Jeśli prowadzisz firmę zajmującą się transportem, logistyką lub e-commerce i zajmujesz się przewozem towarów do Rumunii, zrozumienie, jak działa ten system, jest niezbędne.

System RO e-Transport to zaawansowane narzędzie, które rumuńskie władze wprowadziły, aby monitorować towary o wysokim ryzyku fiskalnym, zarówno te przewożone wewnątrz kraju, jak i te importowane lub eksportowane. W przypadku handlu na platformie eMAG temat dotyczy głównie wysyłających towar na FBE.

W tym artykule dowiesz się, jak działa system, jakie są Twoje obowiązki związane z uzyskaniem kodu UIT i jakie sankcje grożą za niedopełnienie obowiązków.

I. Co to jest RO e-Transport?

System RO e-Transport jest krajową platformą, którą rumuńskie władze stworzyły w celu monitorowania przepływu towarów na terytorium kraju. Obejmuje to wszystkie towary o wysokim ryzyku fiskalnym, które przekraczają określone progi wagowe lub wartościowe. Każda przesyłka towarów objętych systemem wymaga uzyskania kodu UIT (unikalnego kodu identyfikacyjnego), który jest wydawany przez platformę internetową urzędu skarbowego.

sebastianwalczynski_04974_Modern_digital_map_of_Romania_with__ff684fbb-7b2d-4dd4-bca3-93b4eb833133_2
II. Kto musi uzyskać kod UIT?

Obowiązek uzyskania kodu UIT zależy od rodzaju transakcji oraz od tego, kto jest odpowiedzialny za przewóz towarów. Na przykład, jeśli dokonujesz zakupu towarów z innego kraju, a punkt przeznaczenia znajduje się w Rumunii, to obowiązek zgłoszenia przesyłki w systemie spoczywa na Tobie. W przypadku eksportu, obowiązek ten dotyczy nadawcy. W sytuacjach bardziej złożonych, takich jak tranzyt towarów przez Rumunię, odpowiedzialność może spoczywać na depozytariuszu, który przechowuje lub konsoliduje towary.

III. Jakie przesyłki podlegają monitorowaniu?

Monitorowaniu w systemie RO e-Transport podlegają towary, które spełniają określone warunki, takie jak:

  •         Łączna masa brutto towarów przekracza 500 kg lub ich łączna wartość wynosi więcej niż 10 000 RON.
  •         Transport odbywa się pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie mniejszej niż 2,5 tony.

 

Jeśli Twoja przesyłka spełnia powyższe kryteria, musisz zadeklarować jej szczegóły w systemie RO e-Transport i uzyskać kod UIT, który będzie ważny przez 5 dni kalendarzowych.

IV. Sankcje i Kary

Od 1 lipca 2024 roku za niedopełnienie przepisów dotyczących zgłaszania towarów w systemie RO e-Transport grożą surowe kary. Możesz zostać ukarany grzywną od 20 000 RON do 100 000 RON, a także przepadkiem wartości towarów, jeśli:

– Nie zgłosisz przesyłki w systemie.

– Posłużysz się wygasłym kodem UIT.

– Wykonasz przewóz bez ważnego kodu UIT.

Kary te obejmują również brak aktualizacji danych o transporcie lub podanie niekompletnych informacji, a także niedopełnienie obowiązków przez przewoźnika związanych z przekazywaniem danych o położeniu pojazdu.

IV. Gdzie zgłosić się po numer UIT?

Należy zgłosić się do Spaţiul Privat Virtual – SPV https://www.anaf.ro/anaf/internet/ANAF/servicii_online/inreg_inrol_pf_pj_spv/

V. Podsumowanie

System RO e-Transport to kluczowy element nadzoru nad przepływem towarów w Rumunii, który ma na celu ochronę interesów fiskalnych państwa. Zrozumienie, jak działa ten system i jakie są Twoje obowiązki, może uchronić Twoją firmę przed poważnymi sankcjami. Pamiętaj, aby na bieżąco monitorować zmiany w przepisach i dostosowywać swoje działania do obowiązujących wymogów.

janusz

Janusz Grabowski

Specjalista eMAG

O Autorze:

Działam w e-commerce od czasów zanim to było modne. Zdobyłem dużo doświadczeń kierując sprzedażą detaliczną jednej z największych hurtowni wielobranżowych e-commerce w Polsce, by ostatecznie znaleźć się wśród najlepszych specjalistów od eMAG. Dziś z powodzeniem prowadzę konta Partnerów wysyłających do Rumunii, Bułgarii i Węgier. 

Chcesz się dowiedzieć jak właściwie możemy Ci pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *