Jak poprawić rentowność sprzedaży na eMAG?

I. Dlaczego analiza kosztów na eMAG jest tak ważna?

Prowadzenie sprzedaży na eMAG Marketplace wymaga szczególnej uwagi w kwestii kontroli kosztów i marż. W teorii przyjęło się, że struktura kosztów na eMAG jest prosta, bo wszystko zawiera się w prowizji od sprzedaży, a nie jak na Allegro mamy kilkanaście rodzajów prowizji, promocji, oznaczeń i innych kosztów. Struktura opłat na eMAGu jest jednak znacznie bardziej złożona i mniej przejrzysta. Sama zakładka Finanse w panelu sprzedawcy zawiera aż 7 różnych podsekcji, a istotne informacje o opłatach są rozproszone po całej platformie.

 

Pytanie jakie dokładnie są koszty na eMAG zadaje sobie wielu sprzedawców, szczególnie tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą platformą. W rzeczywistości, odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka…

emagrent
II. Rzeczywiste koszty sprzedaży na eMAG — co musisz wiedzieć?

Zrozumienie struktury kosztów na eMAGu jest kluczowe dla osiągnięcia rentowności. Wielu sprzedawców koncentruje się wyłącznie na podstawowej prowizji, zapominając o innych, równie istotnych elementach. Przyjrzyjmy się dokładnie kluczowym aspektom, które należy wziąć pod uwagę ustalając ceny sprzedaży lub opłacalność.

 

  • Prowizje i opłaty podstawowe

Podstawowa prowizja na eMAGu różni się w zależności od kategorii produktowej i wynosi od 7 do 25%. Teoretycznie mówi się, że eMAG jest prostszy od konkurencyjnych platform, bo ma tylko jedną prowizję. Jednak to dopiero początek. Do tego dochodzi prowizja za program Genius, o której poniżej, a także ukryte kary, o których nawet sam eMAG nie mówi.

 

  • Ukryte koszty logistyczne

Jednym z najczęściej pomijanych aspektów przy kalkulacji rentowności są rzeczywiste koszty logistyczne. Szczególnie istotna jest tutaj kwestia paczkomatów Easybox i sprzedaży w programie Genius (lub Genius Home Delivery). Wielu sprzedawców nie zdaje sobie sprawy, że za zamówienia w tych formach dostawy, nie otrzymują żadnej opłaty za przesyłkę od klienta. Żeby tego było mało, sprzedawcy, którzy zaczęli korzystać z eMAG Courier (więcej o nim tutaj), nie dostają nawet opłaty za przesyłkę pod adres domowy! Nie ma więc znaczenia, że ustawimy sobie koszt dostawy na 100 RON w naszych ofertach – eMAG i tak samodzielnie ustawi 25 RON i tak nic z tego do nas nie trafi. Dodatkowo należy uwzględnić koszty związane ze zwrotami oraz opłaty za paczki zbiorcze, które choć niewielkie, mogą mieć istotny wpływ na rentowność.

 

  • Wpływ programu Genius na rentowność

Program Genius, choć zdecydowanie zwiększa widoczność ofert, również wiąże się z dodatkowymi kosztami. O ile do końca września 2024 roku opłata była niska i prosta do wyliczenia, tak teraz jej wysokość zależy od wartości zamówienia. U jednego ze sprzedawców oferującego droższe produkty, przygotowaliśmy raport marży po aktualizacji tego programu i okazało się, że marża stopniała do naprawdę niskich poziomów. Teoretycznie wystarczyłoby od razu podnieść ceny produktów, ale co z efektem domina? Podnosimy ceny drastycznie, zmniejsza nam się sprzedaż, konkurencja zaczyna wygrywać buy-boxy i całe przedsięwzięcie może nie mieć sensu.

III. Jak prawidłowo analizować rentowność na eMAGu?

Precyzyjna analiza rentowności wymaga systematycznego podejścia i uwzględnienia wszystkich składowych. Oto kompleksowy proces, który pozwoli Ci uzyskać pełny obraz Twojej działalności na eMAGu.

 

Krok 1: Analiza danych sprzedażowych

Pierwszym krokiem jest zebranie kompletnych danych sprzedażowych. Należy uwzględnić nie tylko podstawowe statystyki zamówień, takich jak ilość i obrót, ale również szczegółowe raporty prowizji, koszty marketingowe oraz opłaty dodatkowe.

 

Krok 2: Kalkulacja rzeczywistych kosztów logistycznych

W tym miejscu szczególną uwagę należy poświęcić analizie kosztów wysyłki. Dla każdej metody dostawy trzeba uwzględnić:

  • Rzeczywisty koszt transportu
  • Opłaty za obsługę zwrotów
  • Koszty pakowania
  • Potencjalne kary za opóźnienia

 

Krok 3: Koszty pakowania i zagregowane koszty pracownicze

Nie jest to aż tak kluczowe zagadnienie, biorąc pod uwagę, że wiele sprzedawców obsługuje kilka platform sprzedażowych z jednego magazynu i z tą samą załogą, natomiast na pewno warto przyjąć chociaż uśrednione koszty dopłat do realizacji zamówienia.

 

Krok 4: Analiza kampanii ADS i promocyjnych

Kampanie eMAG ADS przy dobrze zoptymalizowanych listingach mogą naprawdę zmienić zasady gry. Należy natomiast dokładnie przeanalizować:

  • Koszt pozyskania klienta
  • Wpływ reklam na marżę produktu
  • Efektywność różnych typów kampanii (np. automatyczne vs na słowa kluczowe)
IV. Praktyczne wskazówki do poprawy rentowności.

Nasze doświadczenie w pracy z setkami sprzedawców na eMAG pokazuje, że istnieją sprawdzone metody poprawy rentowności. Oto najważniejsze z nich:

 

Optymalizacja polityki cenowej

Cena produktu musi uwzględniać wszystkie koszty platformy. Często sprzedawcy, którzy stosują proste przeliczenie cen z rynku polskiego z dodaniem 30% marży, odkrywają, że ich sprzedaż jest nierentowna. Konieczne jest uwzględnienie pełnej struktury kosztów przy ustalaniu cen.

 

 

Efektywne zarządzanie logistyką

Wybór odpowiedniej metody dostawy może znacząco wpłynąć na rentowność. Warto regularnie porównywać koszty różnych rozwiązań logistycznych i wybierać te, które najlepiej bilansują się w kontekście całościowych kosztów operacyjnych.

 

Monitoring i optymalizacja kosztów

Regularna analiza wszystkich składowych kosztów pozwala szybko reagować na zmiany i optymalizować działania. Szczególnie ważne jest śledzenie zmian w opłatach platformy i dostosowywanie swojej strategii, a także monitorowanie naszej konkurencji.

 

Profesjonalne wsparcie w analizie rentowności

Aby pomóc sprzedawcom w dokładnym kontrolowaniu rentowności, oferujemy specjalistyczne raporty marży wraz z konsultacją w ramach 3 pakietów: podstawowym, rozszerzonym oraz premium. Kliknij tutaj i dowiedz się jak możemy Ci pomóc.

Podsumowanie

Zrozumienie i kontrola rentowności na eMAG wymaga systematycznego podejścia i uwzględnienia wielu zmiennych. Regularna analiza wszystkich składowych kosztów oraz ich wpływu na końcową marżę jest kluczowa dla sukcesu na tej platformie.

Nie pozwól, by brak przejrzystości platformy wpływał na Twoje zyski. Skorzystaj z naszej ekspertyzy i uzyskaj pełną kontrolę nad rentownością swojej sprzedaży na eMAGu.

 

Zamów nasz raport marży i poznaj konkretne kroki, które zwiększą Twoje zyski na eMAG już dziś!

Męcik

Michał Męcik

Manager eMAG

O Autorze:

Na co dzień kieruję utalentowanym zespołem FullService eMAG, Działem Obsługi Klienta oraz Działem Automatyzacji. Dbam o wartości firmy, ciągły rozwój oraz stale monitoruję wyniki partnerów.

W wolnych chwilach pisze autorskie programy, które pomagają zautomatyzować powtarzalne procesy. Jestem również autorem jedynych aplikacji analitycznych do eMAG pomagających w takich kwestiach jak pozycjonowanie, analiza zestawów, analiza słów kluczowych oraz rentowność.

Chcesz się dowiedzieć jak właściwie możemy Ci pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *