Reklama na Amazon przede wszystkim kojarzy się z pozyskiwaniem ruchu. Każdemu zależy, żeby jego produkty wyświetlały się u samej góry strony z wyszukiwaniami (Top of Search) lub na konkretnych produktach konkurencji (Product Pages) i w tym celu robi wszystko, co możliwe by to uczynić. Zwraca się uwagę na odpowiednie działania takie jak prawidłowy tytuł, dobrze zoptymalizowany listing, zachęcająca grafika i oczywiście dobrze działające reklamy. Ale czy strona wyszukiwań oraz produkty konkurencji to jedyne miejsca na których warto się reklamować?
Wspomniane przeze mnie miejsca wyświetlania kojarzą się z kampaniami ofensywnymi – kierowanymi na wcześniej wspomniane przeze mnie targety. Posiadanie ich w swoim portfolio jest oczywiście podstawą. Ale poza kampaniami ofensywnymi możemy również stworzyć świetnie działające reklamy defensywne.
Definicja oraz typy kampanii defensywnych Amazon PPC
Kampanie defensywne – jak sama nazwa wskazuje służą obronie naszej marki lub naszych produktów. Na Amazonie istnieje podział na 4 główne typy kampanii:
Każdy z powyższych typów kampanii pozwala na podzielenie je na kolejne podtypy. W przypadku kampanii defensywnych skupimy się na Sponsored Products oraz Sponsored Display.
W typie kampanii Sponsored Products możemy założyć dwa rodzaje kampanii obronnych:
1. Kampanie targetowane na frazy związane z naszym brandem,
2. Kampanie targetowane na nasze produkty.
Kampanie defensywne Sponsored Products
W pierwszym przypadku należy założyć kampanię Sponsored Products, dodać nasze produkty oraz w targetowaniu wpisać frazy związane z brandem. Dla zobrazowania – gdy ktoś sprzedaje drewniane huśtawki dla dzieci można użyć takich fraz:
(NAZWA BRANDU) Huśtawki dla dzieci
(NAZWA BRANDU) Drewniane huśtawki dla dzieci
(NAZWA BRANDU) Drewniane huśtawki
(NAZWA BRANDU)
W takim wypadku mamy pewność, że gdy potencjalny klient który jest zdecydowany na zakup naszego produktu, po wpisaniu jego nazwy w pole wyszukiwania jako pierwszy zobaczy nasz produkt, ponieważ jest ogromne prawdopodobieństwo, że żaden konkurent nie założył kampanii z frazami z naszym brandem. Natomiast z nazwą produktu już na pewno! Jeśli nie zrobił tego manualnie, to na tę frazę wyświetli się kampania automatyczna. Dodatkowym, bardzo ważnym psychologicznym aspektem jest fakt, że tego typu wyszukiwania oznaczają nic innego jak to, że klient jest zdecydowany na zakup konkretnego produktu. Dlatego w wypadku defensywnej kampanii Sponsored Products można ustawić wyższe stawki CPC – ponieważ prawdopodobieństwo konwersji jest bardzo wysokie. W ten sposób możemy skutecznie bronić swojej marki.
W przypadku kampanii targetowanych na nasze produkty trzeba założyć kampanię Sponsored Products i w targetowaniu ustawić nasze produkty. Możemy dodać wszystkie produkty, możemy wybrane grupy produktowe – w zależności od potrzeb konta. Dzięki temu zajmiemy dużo więcej miejsca reklamowego na poziomie naszego listingu, co wytłumaczę dokładniej później. Ten podrodzaj kampanii obronnej również może niskim kosztem sprzedawać nasze produkty przy okazji broniąc ich przed konkurencją.
Kampanie defensywne Sponsored Display
Teraz przejdźmy do kampanii Sponsored Display. W tym wypadku możemy ustawić je wyłącznie z targetowaniem na ASINY – w tym wypadku na nasze produkty. Ten typ kampanii może działać w parze z kampanią Sponsored Product, ponieważ wyświetla się on w całkowicie innych przestrzeniach reklamowych. Naszą kampanię defensywną Sponsored Display tworzymy na takiej samej zasadzie jak Sponsored Products. Sugeruję by w etapie tworzenia kampanii dodać logo producenta oraz tytuł (Headline), ponieważ to wpływa na zaufanie potencjalnego klienta. Ten typ kampanii jest w stanie zwiększać sprzedaż bardzo niskim kosztem.
Poniżej przykład dwóch z wielu miejsc wyświetlania obronnych kampanii Sponsored Display:
Podsumowanie
Kampanie defensywne są świetnym sposobem obrony własnej marki. Poza tym – mają dobre wyniki sprzedażowe przy relatywnie niskich wydatkach. To dobre rozwiązanie dla konta każdej wielkości. Niestety, przez większość poradników dotyczących PPC na Amazon są zapomniane, przez co w efekcie końcowym nie są tak popularne jak na to zasługują. Dobrze mieć je w swoim arsenale reklamowym – w szczególności w tandemie Sponsored Products i Sponsored Display – wtedy jesteśmy w stanie ‘’zapchać’’ naszymi reklamami cały nasz listing i uniemożliwić klientowi potencjalną ‘’ucieczkę’’ na produkt konkurencji.