Czym jest Etsy i co na nim sprzedawać?
Etsy to dynamicznie rozwijający się amerykański marketplace, który wyróżnia się na tle pozostałych platform. Jest popularne wśród artystów, projektantów oraz rzemieślników. Sprzedawcy mają możliwość dotarcia do bardzo specyficznej i wymagającej grupy odbiorców – osób poszukujących unikalnych produktów, wśród których wielu stanowią stali klienci.
Służy głównie do sprzedaży rękodzieła, unikalnych ubrań i akcesoriów np. vintage czy artykułów kuchennych – bardzo często z możliwością personalizacji. Klienci akceptują przez to wyższe ceny, co pozwala sprzedawcom uzyskać wyższe marże zysku. Z biegiem czasu na platformie pojawiły się także produkty cyfrowe – materiały dostarczane w formie elektronicznej, takie jak grafiki, zdjęcia, wzory do haftu, projekty tatuaży, e-booki, planery, szablony do projektowania online, instrukcje oraz wiele innych plików, które można wykorzystywać do druku.
Etsy charakteryzuje się globalnym zasięgiem, ugruntowaną pozycją na rynku oraz silnym poczuciem wspólnoty, zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających.
Jak założyć konto na Etsy? Wymagania, opłaty i prowizje.
Wymagania
Jeśli chcesz prowadzić sprzedaż na Etsy musisz posiadać NIP europejski, ze względu na transakcje z klientami zagranicznymi. Twoim obowiązkiem jest odprowadzenie w Polsce podatku VAT od faktury, jaką otrzymasz od Etsy raz w miesiącu.
Jak założyć konto na Etsy? Pierwszym krokiem jest utworzenie konta sprzedawcy i wybranie opcji „Sprzedawaj na Etsy”. Następnie – konfiguracja sklepu: wybór języka, (w wybranym języku, zgodnie z regulaminem Etsy, masz obowiązek później tworzyć oferty, w przeciwnym wypadku algorytm nie rozpozna ich odpowiednio i nie będzie ich dobrze pozycjonował), wybór waluty oraz nazwy, która będzie unikalna i łatwa do zapamiętania.
Kolejnym etapem jest dodanie pierwszych produktów – ważne, by zadbać o wysokiej jakości zdjęcia, szczegółowe opisy oraz odpowiednie tagi i kategorie, które ułatwią klientom znalezienie Twojej oferty. Na początku możesz dodać ofertę testową, aby przejść proces rejestracji – którą później możesz edytować lub usunąć z katalogu.
Następnie przechodzimy do ustawień płatności i wysyłki. Etsy oferuje zintegrowane systemy płatności, w tym Etsy Payments, które obsługuje większość metod płatności (karty kredytowe, PayPal, Apple Pay). Dane karty płatniczej oraz konta, jakie podepniesz do Etsy, muszą być identyczne z danymi osoby, na którą zakładasz sklep. Jeśli system rozpozna nawet małą różnicę, zablokuje sklep. Określ dostępne opcje wysyłki, koszty dostawy i przewidywany czas realizacji zamówień.
Ostatnim krokiem jest dostosowanie wyglądu sklepu, czyli dodanie logo, banneru, opisu marki i sekcji „O nas” – te elementy pomogą Ci zbudować zaufanie klientów i zdefiniować Twoją markę.