Emag
Start od zera - branża odzieżowa
Opis przypadku:

Sytuacja początkowa: Partner zaczyna z nami sprzedaż na eMAG od zera.

Ma bardzo szeroki asortyment z kategorii odzież (ok. 20 000 ofert).

Branża odieżowa 02 (1)
Cele i wyzwania które zidentyfikowaliśmy po wstępnym audycie:
  1. Duża ilość produktów (problematyczne w przypadku eMAG, ze względu na długi proces weryfikacji po stronie eMAG). Na eMAG część produktów była dodana przez innych sprzedawców pod innymi EANami. Niektórzy sprzedawcy wstawili pod EANem partnera całkiem inny produkt.
  2. Powiązanie wszystkich produktów z baselinkerem i uzupełnienie wszystkich wymaganych na eMAG parametrów. 
  3. Partner korzystał z połączenia IdoSell + baselinker więc należało zadbać o prawidłowe przesyłanie informacji o produktach i zamówieniach. IdoSell nie oferował pełnej integracji z eMAG.
  4. Wiele produktów o powtarzalnym tytule – na eMAG trzeba zadbać o unikalność tytułu, nie może być on taki sam w kilku produktach.
  5. Wiele wariantów do utworzenia – na eMAG warianty tworzy się ręcznie, poprzez utworzenie rodzin produktowych, co mocno komplikuje proces.
  6. Utrudnione łączenie produktów z już istniejącymi na eMAG, ze względu na błędne EANy w eMAGu.
  7. Na początku brak możliwości automatycznego i masowego generowania etykiet ze względu na powyższy problem z powiązaniami. Wiele zamówień trzeba było na początku ręcznie weryfikować. 
  8. Brak możliwości masowego wprowadzenia produktów przez Baselinker (eMAG przeciągał weryfikację produktów ze względu na ich ilość).
  9. Duża ilość kategorii produktów, uniemożliwiała masowe edycje i szybkie zmiany na wielu produktach
  10.   Nasz cel: uruchomić sprzedaż, dodać jak najwięcej produktów, uwidocznić firmę partnera na eMAG i osiągnąć rentowny dla partnera poziom przychodów.
Co dokładnie zrobiliśmy?
  1. Mieliśmy rozpocząć od standardowego wystawiania produktów partnera, jednak po zidentyfikowaniu indywidualnych trudności technicznych związanych z ilością i typem produktów, obraliśmy inną niż standardowa drogę.
  2. Stworzyliśmy unikalne tytuły dla produktów zgodnie z wymaganiami eMAG i najpopularniejszymi słowami kluczowymi.
  3. Stworzyliśmy plik w którym uzupełniliśmy wszystkie wymagane na eMAG parametry dla każdego produktu. Wykorzystaliśmy w tym celu autorski program do szybkiego i masowego porządkowania danych o produkcie.
  4. Zdecydowaliśmy, że przy tak szerokim asortymencie i skomplikowaniu związanym z ilością wariantów i kategorii najskuteczniej będzie na początek dodać oferty po najmniejszej linii oporu – poprzez dodanie ich w pierwszej fazie z przetłumaczonym tytułem i parametrami, ale bez opisów (szybsza weryfikacja po stronie eMAG)
  5. W związku z oporem po stronie eMAG w dodawaniu tak dużej ilości produktów przez baselinker, dodaliśmy je poprzez importy w panelu sprzedawcy.
  6. W drugim etapie, po pierwszej najbardziej rygorystycznej weryfikacji po stronie eMAG, rozszerzyliśmy opisy i dodaliśmy zdjęcia produktowe. Tak żeby wyglądały jak na koncie Allegro partnera.
  7. W międzyczasie pomogliśmy partnerowi dobrać i zorganizować logistykę na eMAG. Biorąc pod uwagę szerokość integracji, ceny i nasze doświadczenia zdecydowaliśmy się na firmę Romania Express.
  8. Ustawiliśmy odpowiednio konto i przeprowadziliśmy wspólnie z partnerem potrzebne weryfikacje (konfiguracja PayU, integracja kurierska z eMAG i Baselinkerem, ustawienia dotyczące zwrotów, gwarancji itp). Konto było gotowe do aktywacji sprzedaży.
  9. Dużą ilość produktów podpięliśmy do już istniejących na eMAG EANów żeby przyspieszyć proces, który wydłużał się z powodu dużej ilości wariantów produktowych.
  10.   Aktywowaliśmy sprzedaż w sierpniu i pojawiły się pierwsze zamówienia. Wówczas pojawił się problem z niektórymi produktami – okazało się że część EANów była nieprawidłowo przypisana przez innych sprzedawców. Po podpięciu się do nich okazało się że zamawiane są produkty których nasz partner nie ma w ofercie. Po naszej interwencji z pracownikami eMAG i klientami udało się anulować błędne zamówienia bez konsekwencji dla wskaźników konta i płacenia prowizji (niestety eMAG często w takich sprawach pobiera prowizję i błędnym powiązaniem obarcza sprzedawcę). 
  11.   Następnym krokiem była poprawa powiązań produktowych w Baselinkerze. Niedoskonała jeszcze integracja eMAGa z Baselinkerem spowodowała trudności w powiązaniu wariantów produktowych z produktami na eMAG. Przy tak szerokim asortymencie zdecydowaliśmy się na powiązywanie produktów partiami po 1000 jednocześnie.
  12.   Po uporządkowaniu podstaw przeszliśmy do szerszych działań promocyjnych i skalowania sprzedaży:
      • Uruchomiliśmy GENIUS na wybrane produkty partnera (nie na każdym produkcie opłaca się go włączyć)
      • Uruchomiliśmy sprzedaż na Węgry i Bułgarię
      • Wybraliśmy najlepsze kampanie organizowane przez eMAG i zaczęliśmy promocję wybranych produktów
      • Wykorzystaliśmy specjalne oznaczenia promocyjne na najlepszych ofertach
  13.   Równolegle dodawaliśmy kolejne produkty. W ciągu jednego miesiąca udało nam się zwiększyć asortyment o kolejne 10 000 ofert.
  14.   Zaczęliśmy pracować nad wskaźnikami konta, co mocno zwiększyło trafność i widoczność ofert w wyszukiwarce.
  15.   Rozbudowaliśmy opisy w dotychczasowych ofertach dodając więcej zdjęć.
  16.   Zadzwoniliśmy do klientów którzy wystawiali słabsze oceny. Niektóre oceny udało się zmienić na pozytywne. Zebraliśmy także informacje co nie odpowiada klientom w produktach.
  17.   Otrzymaliśmy bonus od eMAG na prowadzenie reklam na rynku węgierskim w wysokości 1000 EUR.
Uzyskane efekty

1

Wprowadziliśmy na eMag około 37 tysięcy produktów.

2

Średni wzrost procentowy obrotu generowanego na koncie miesiąc do miesiąca wynosi 80%.

3

Pomimo trudnego początku i wielu ofert w stosunkowo niskich cenach udało się osiągnąć miesięczny obrót na poziomie ok. 57 000 zł brutto (sprzedaż z 3 rynków eMAG).

4

Stan ocen z najniższego pułapu 1,4 wzrósł do 3,2 (na eMAG, w tej kategorii jest to dobry poziom ocen).

5

Zamówienia są realizowane automatycznie, a błędy pojawiają się sporadycznie.
Jak kontynuujemy rozwój tego konta:

1

Optymalizujemy i dodajemy kolejne oferty do eMAG ADS na wszystkich 3 rynkach.

2

Zwiększamy zasięg reklam na rynku węgierskim, wykorzystując bonusowe środki od eMAG.

3

Zaplanowaliśmy udział w kolejnych kampaniach promocyjnych eMAG.

4

Wciąż zwiększamy ilość wariantów produktowych.

5

Dodawanie kolejnych produktów związanych z sezonem wiosennym i letnim.

6

Tworzymy opisy w jakości Content A+ dla najlepszych ofert partnera w celu zwiększenia konwersji.

7

Prowadzimy analizy kategorii i wybieramy kluczowe elementy w których możemy pokonać konkurencję.

8

Regularnie na podstawie analiz rozszerzamy listę działań – tak żeby nadążyć za rynkiem i zwinnie zmieniać kierunek zgodnie z tym co jest aktualnie priorytetem u partnera.

Chcesz się dowiedzieć jak właściwie możemy Ci pomóc?

Przejdź do kolejnej publikacji